Speciális élethelyzetbe kerültek mind a páciensek, mind a gyógytornászok. A már évek-, vagy akár csak hetek-, hónapok óta rendszeresen járó páciensek előtt bezáródtak a rendelők ajtajai.
Miért fontos most nem hátradőlni és abbahagyni?
Életkortól függetlenül, mindenki sokkal mozgásszegényebb helyzetbe kényszerült a négy fal között. Sokat ülünk, görnyedünk a laptop, TV előtt. Ez nem tesz jót sem a gerincünknek (akár egyenes, akár görbült), sem az izmainknak, ízületeinknek, idegrendszerünknek, belső szerveinknek. Ideje felkelteni az izmokat és folytatni, vagy akár elkezdeni az edzésüket.
Hogyan kezdjünk neki online?
Pontosan milyen eszközök kellenek hozzá? Hogyan zajlik egy óra? A legfontosabb, mint mindig az akaraterő és elszántság, a többit megoldjuk. Szükséges egy telefon vagy laptop, illetve egy online felület a videohíváshoz. A gyógytornásszal egyeztetve készítsünk elő eszközöket, amikkel tudunk dolgozni. Nem kell gyorsan elszaladni a közeli sportboltba, legyünk kreatívak, gondolkodjunk együtt gyógytornászunkkal! Egy-két eszköz, ami minden háztartásban megtalálható és szuperül bevethető a torna során: felmosórúd, partvis, ülőpárna, támlás, vagy épp támla nélküli székek, asztal, vastag könyvek, ajtófélfa, kanapé.
Hogyan zajlik egy online torna?
Az online órák, akár csak a személyes gyógytornák 45 percesek. Online sajnos a manuális technikákat a gyógytornászok nem tudják bevetni, de szívesen elmagyarázzák, megmutatják hogyan helyettesíthető ez otthon a szülők, párok segítségével. Az óra leginkább a gyakorlatokra, illetve a tanácsadásra koncentrál. Tökéletesíthetjük a már elsajátított feladatokat, de új gyakorlatokat is könnyedén elsajátíthatunk. Kisebb gyerekek mellé javasolt a szülő jelenléte, hiszen sokat tud segíteni egy-egy gyakorlat megéreztetésében, segítésében a gyógytornász instrukciói alapján.
Aki csak teheti próbálja ki, kezdje el! Törődjünk a gerincükkel, meghálálja!
Kósa Noémi
gyógytornász