A gerinc nyaki szakasza egy érzékeny területnek számít, ha a teljes gerincet egészében vizsgáljuk. A krónikus nyakfájdalmakkal küzdők nem csak a fájdalmat élik meg nehezen, hanem a terápiás siker kivárása iránti türelmük is jóval kevesebb mint más gerincpanaszok esetében.
Ez a relatív kicsi gerincszakasz nagy mozgékonysággal rendelkezik, sok ideg, ér, izom öleli körbe. Normál működés esetében is nagyon összetett feladatkört lát el, helytelen terhelésekre, hirtelen rossz mozdulatokra, helytelen statikai viszonyokra érzékenyen tud reagálni.
A nyaki problémák egész nagy részének alap kiváltó oka nem a nyakban keresendő. A gerinc más részeinek, a derék és a háti szakasz problémáinak kihatását könnyedén érezhetjük következményképpen a nyakunkon is. Az egyéb gerincproblémák, statikai problémák esetén könnyen kialakul a szervezet védekező reakciója, az úgynevezett védekező tartás. Mindamellett, hogy a szervezet ezt egy önvédő folyamatként saját magának alakítja ki, negatívumként igaz, hogy ezek a védekező tartások felborítják a statikai viszonyokat, egyensúlyokat a szervezetünkben. Bizonyos izomcsoportok szinte állandó görcsben léteznek, mások alig dolgoznak, ezzel pedig fájdalmas kihatással lesznek bizonyos területekre.
A nyaki szakasz esetében meghatározó a fejtartás milyensége, minősége. Egy-egy rossz pozíció, mint az úgynevezett előreesett fejtartás (irodai munka tipikus következménye) vagy egy oldalirányú billentett helyzet hosszabb ideig tartó fennállása nyaki fájdalmak gyakori oka lehet. Egy hosszabb idejű hasonló probléma talaján később strukturális elváltozások is kialakulhatnak a nyaki szakaszon. Az ilyen típusú fájdalmak általában nem hirtelen jelentkeznek, hanem egy-egy kisebb megjelenés után fokozatosan egyre rosszabbá válnak. Általában kiegészítő tüneteket is okoznak, mint kisugárzó fájdalmak a váll-fej régióba, vagy a kar területére.
Vannak olyan történések, pozíciók, aminek elkerülésével, csökkentésével sokat tehetünk a nyaki fájdalmak megelőzése érdekében.
A rossz testtartás, mozgásszegény életmód, stressz, rossz munkapozíció, hosszan tartó helytelen statikus megterhelés a teljes gerincre, illetve csak a nyaki gerincre nézve mind olyan tényezők amik irritálóak az érzékeny nyaki szakasz számára. Ezek csökkentésével már sokat tehetünk a fájdalmak megelőzéséért.
Ha már fájdalmaink vannak, sok esetben jót tesz a melegkezelés, ami történhet különböző melegítésre alkalmas párnákkal (magpárnák, iszaptasak, melegítő párna), valamint vizes melegkezelésekkel is. Fontos figyelembe venni, hogy ha akut nagyon erős fájdalom esetén gyulladást is valószínűsítünk, nem feltétlenül a meleg lehet a legjobb megoldás.
Mindenképp jót tesz a mozgás, lehetőség szerint a görcsös tartást le kell építeni. A nyak megfeszítése-lazítása különböző irányokban gyors lazulást hozhat.
A munkapozíció elemzése és megváltoztatása szintén gyors fellélegzést hozhat a görcsös nyaki izmoknak.
A saját problémára szabott, gyógytornász segítségével összeállított nyaki stabilizációs tréning pedig nem csak a problémák megszüntetését célozza, hanem a kiújulást is segít megelőzni. Ebben a tréningben az egész komplex rendszerrel dogozunk, példaként érdekes megemlíteni a szemmozgásokkal kiváltott nyaki stabilizáló izomfeszítéseket. A gyakorlatok nem nehezek, megtanulhatók és otthon végezhetők. Fontos a fokozatosság a tréning felépítésében, ami szintén gyógytornász vezetésével együtt kialakítható.
A nyaki panaszok esetében nagyon fontos a teljes gerinc vizsgálata, hogy az problémák alap okát is fel tudjuk tárni és az aktuális fájdalmak csökkentésével párhuzamosan a gerinc többi szakaszát is integráljuk a terápiába. Az aktív gyakorlatok mellett manuálterápia alkalmazása gyors eredményeket segít elérni a kezelésben.
Horvát Krisztina
vezető gyógytornász
manuálterapeuta