Rápillantás – gerincferdülése van… Vagy alapos vizsgálat a sikeres kezelésért? Melyiket válasszuk?
A következőkben bemutatjuk milyen vizsgálatok szükségesek ahhoz, hogy jó irányba indulhasson a kezelés folyamata.
Orvosi vizsgálat
Az egyik legfontosabb vizsgálat, speciálisan ortopéd szakorvos végzi. A gerincferdülés felismerésében, a terápia meghatározásában és a hosszú távú követésében fontos szerepe van. Kiemelendő, hogy specialista, a gerincferdülés diagnosztikájában jártas szakorvost keressen fel. A legcélravezetőbb gerincferdülés központokat felkeresni.
Gyógytornász mozgásszervi vizsgálat
Alapvető vizsgálat a terápiás irányvonalak, izom, ízületi helyzetek, a tervezett korrekciók meghatározásában, a kezelési terv felépítésében. Enélkül nem lehet kompetens és célirányos, hatékony terápiát végezni. Ha nem ismerjük a páciens egyéni eltéréseit, nem tudjuk mit kellene javítani. Az alapos vizsgálat a siker kezdete, emiatt mindenképpen szakspecialista gyógytornász kell hogy végezze.
Korzettkészítés esetén fizikális vizsgálat
A megfelelő korzett elkészítéséhez alapvető követelmény a gerincferdülés megismerése, a fizikális vizsgálat ami a gipszminta levételével egyidejűleg történik.
Röntgen
A csontos eltérés pontos felismerésére röntgenfelvétel készítése szükséges. A felvételt álló helyzetben két irányból készítik. Segítségével értékelhetővé válik a görbület típusa (jobbra, balra konvex, hány ívű), elhelyezkedése, kiterjedése, az oldalsó eltérések, a csavarodás. Ezen kívül nagy jelentőségű az úgynevezett Risser jel, ami a csontosodás stádiumát határozza meg.
Cobb-fok
A gerincferdülés oldalirányú görbületének mértékét adja meg, a röntgenkép alapján. A görbület kezdő és végcsigolyái segítségével szögmérővel leolvasható a görbület fokértéke.
Scoliometer
A scoliosissal együtt járó csigolyatorzió (csavarodás) mértékének megítélésére szolgáló mérőeszköz. Alkalmazása egyszerű, előrehajolt helyzetben a hátra helyezve az eszközt mérhető a törzs két oldala közötti aszimmetria. Használatával ritkábban válhat szükségessé röntgenfelvétel készítése (röntgensugár terhelés). A mérésnek van egy kismértékű hibaszázaléka, ezt csökkentendő érdemes ugyanazon személlyel elvégeztetni a vizsgálatot.
Egy átfogó és alapos kivizsgálás megadja a lehetőséget a legjobb terápia kiválasztásához és összeállításához. Ennek eredményére alapozva korrekt technikákkal a rosszabbodás megelőzése és a javulás reális céllá válhat.
Az előbbi vizsgálatok eredményeit összevetve tudjuk behatárolni, hogy mennyire intenzív terápiára lesz szükség, illetve mennyi időnk van a javításra. A becsontosodás vége (16-18 éves kor) zárja le azt a kort ahol a legjobban tudunk a gyógytorna és a korzett eszközeivel segíteni. Ebben a korban kell a legtöbb mindent megtenni a javulás érdekében.
Olvasson bővebben itt a Schroth terápiáról!