A Scolinea rendelő aktuális működése
Rendelőnk a fennálló járványügyi helyzetre való tekintettel megváltozott rendszerben működik. Kétféle módon fogadjuk vendégeinket, személyes, illetve online formában.
továbbRendelőnk a fennálló járványügyi helyzetre való tekintettel megváltozott rendszerben működik. Kétféle módon fogadjuk vendégeinket, személyes, illetve online formában.
továbbAzt most már tudjuk, hogy milyen káros hatásai lehetnek a hosszan tartó ülőmunkának és ha ügyesek voltunk, akkor elkezdtünk már egy-egy tippet beépíteni a mindennapjainkba. A következő cikkben egy nagyon egyszerű, könnyen elvégezhető gyakorlatsort hoztam, amit home office-ban kötelező elvégezni – persze nem csak otthon dolgozóknak. Ebben a gyakorlatsorban nyugodtan maradhatunk az asztalunknál ülve, esetleg egy kicsit hátrébb tolhatjuk a székünket, hogy ne legyen semmi sem útban. A következő gyakorlatok arra lettek kitalálva, hogy megszakítsuk azt a statikus testhelyzetet, amiben egész nap ülünk, és átmozgassuk a bemerevedett ízületeket, lenyújtsuk a megrövidült izmokat, beindítsuk kicsit a keringésünket.
továbbMit jelent és miért fontos az ergonómia betartása? Mi is az az ergonómia? Biomechanikailag a helyes munkaeszközök és munkakörnyezet megteremtése, helyes munkavégzés megtanulása. Magába foglalja a helyes testtartás, helyes ülés és állás, helyes emelés, helyes teher cipelés, valamint ezek megfelelő alkalmazását a mindennapjainkban. A helyes testtartás Az ergonomikus tartás alapja a medence-központ egységének beállítása. A derék ívének (lumbális lordózis) kialakítása mellett a medencét előre-hatra billentő erők egyensúlyának optimalizálásával a porckorong terhelése megfelelővé tehető.
továbbNézzük át röviden hogyan is épül fel gerincünk, milyen funkciókat lát el, illetve milyenek is azok a „fiziológiás göbületek”? Gerincünk 33-35 csigolyából álló rendszer, mely törzsünk vázát alkotja, lehetővé teszi a mozgást és védi a gerincvelőt. Szemből nézve a törzs középvonalában egyenesen húzódik, míg oldalról nézve kettős S alakot alkot, lehetővé téve a dinamikus stabilitást. A kettős S alakot görbületeknek megfelelően különböző szakasz
továbbSokan abban reménykedve dolgozunk, hogy az irodában töltött napjaink professzionálisan kihívást jelentenek majd számunkra, de az igazi kihívást az egész napos ülés, és az ezzel járó fájdalmak, a mozgásszegény életmód jelenti. Márpedig, ha végignézünk az evolúción és a mozgásfejlődésen, az ember nem arra lett kitalálva, hogy egész nap üljön. Gondoljuk csak végig: reggel leülünk a gép elé, délutánig fel sem kelünk onnan, maximum egy ebédszünet, vagy kis
továbbAz egyik leggyakoribb probléma az állkapocsízület kezelésekor a száj nyitásakor és zárásakor fellépő erőteljes kattanó hang. Ennek több lehetséges oka lehet: Az állkapocsízület egy páros ízület, melynek hatalmas szerepe van a mindennapi funkciók ellátásában. Az ízületen belül két csont illeszkedik egymáshoz: a vápa, amely egy ízületi gödör, és ebbe helyezkedik bele egy kis fejecske, az ízület másik csontos eleme. Az ízfelszínek között található egy r
továbbA rheumatoid arthritis oka nem teljesen ismert, krónikus betegség mely szimmetrikusan (mindkét végtagon jelentkező) több ízület gyulladásos elváltozásával jár (polyarthritis). Ritkán kezdődhet hirtelen, lázzal, illetve néhány ízületet érintve (aszimmetrikus gyulladással mono- vagy oligoarthritis formában is). Lefolyása nagyon változatos, egyeseknél enyhén jelentkezik, másoknál gyorsabban zajlik, rosszabbodás (progresszió) jellemzi. A betegség típusosan a kéz és láb kis ízületein kezdődik, majd más ízületeket is megtámad, mint például váll, könyök, csípő, térd. Az ízületek mellett egyéb szerveket is érinthet.
továbbTöbbet teszünk gyógyulásunk érdekében, ha megismerjük a fájdalmunk okát és működését, mintha folyamatosan csak arra koncentrálunk mi az, amivel enyhíthetnénk. Az előzőekben már szó esett az akut és a krónikus fájdalom jellemzőiről. Sérülésre vagy egyéb más ártalmas hatásra, idegrendszerünk és agyunk reagál, hogy megóvja a szöveteket a további károsodástól. Ez a válaszreakció teszi lehetővé, hogy a gyógyulás ideje alatt, a sérült részek számára adottak legyenek a körülmények a felépülő folyamatokhoz, és megfelelő szöveti regenerálódás jöjjön létre. Ha a fájdalom a szöveti gyógyulást követően továbbra is fennáll, az nem feltétlen jelent újabb ártalmas veszélyt.
továbbSpeciális élethelyzetbe kerültek mind a páciensek, mind a gyógytornászok. A már évek-, vagy akár csak hetek-, hónapok óta rendszeresen járó páciensek előtt bezáródtak a rendelők ajtajai. Miért fontos most nem hátradőlni és abbahagyni? Életkortól függetlenül, mindenki sokkal mozgásszegényebb helyzetbe kényszerült a négy fal között. Sokat ülünk, görnyedünk a laptop, TV előtt. Ez nem tesz jót sem a gerincünknek (akár egyenes, akár görbült), sem az izmainknak, ízületeinknek, idegrendszerünknek, belső szerveinknek. Ideje felkelteni az izmokat és folytatni, vagy akár elkezdeni az edzésüket.
továbbMinden emberi élet velejárója a fájdalom megtapasztalása. Kevés olyan dolog van az életben, ami ennyire univerzális jelenség. A tudományban már ismert tény, hogy a fájdalomérzetért minden esetben az agy felelős. Legyen szó éles, tompa, erős, nyilalló vagy enyhe jellegétől és függetlenül; fennállásának idejétől. A pár héttől 1-2 hónapig tartó szöveti károsodással járó esetekben, például egy boka vagy hátsérülés után akut fájdalomól beszélhetünk.
tovább